مطالب پیشنهادی ویکی مهر

کد خبر : 656
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۴
460 views بازدید

آموزش صفحه ۲۵ ریاضی ششم ابتدایی

آموزش صفحه ۲۵ ریاضی ششم ابتدایی به همراه توضیحات تکمیلی پیرامون روش تدریس آن را در ادامه می توانید مشاهده نمایید. با توجه به صفحه به صفحه بودن این روش تدریس ها بهتر است از صفحات قبل این فصل نیز دیدن نمایید. روش تدریس صفحه ۲۴ ریاضی ششم ابتدایی روش تدریس صفحه ۲۳ ریاضی ششم ابتدایی درس اول با هدف یادآوری مفهوم واحد، کسر و […]

آموزش صفحه 25 ریاضی ششم ابتدایی

آموزش صفحه ۲۵ ریاضی ششم ابتدایی به همراه توضیحات تکمیلی پیرامون روش تدریس آن را در ادامه می توانید مشاهده نمایید.

با توجه به صفحه به صفحه بودن این روش تدریس ها بهتر است از صفحات قبل این فصل نیز دیدن نمایید.

روش تدریس صفحه ۲۴ ریاضی ششم ابتدایی

روش تدریس صفحه ۲۳ ریاضی ششم ابتدایی

درس اول با هدف یادآوری مفهوم واحد، کسر و عدد مخلوط است، یادآوری مفهوم جمع و تفریق کسرها و اعداد مخلوط در حالت‌هایی مختلف از جمله با مخرجهای مساوی و نامساوی
یافتن کوچکترین مخرج مشترک در جمع و تفریق کسرهایی که مخرج آنها نسبت به هم اول نیست.

روش تدریس صفحه ۲۵ ریاضی ششم ابتدایی

در قسمت فعالیت اول نیاز به دست ورزی و بیان مثالی های از زندگی روزمره که به صورت کسری میشود بیان کرد مثال کسری از حیاط مدرسه که باغچه دارد یا کسری از دیوار مدرسه که نقاشی شده یا کسری از نان که خورده شده و یا مثال های عامیانه ی دیگر بچه ها بیان کنند و بنویسند.

دست ورزی این فصل بیشتر از نوارهای کاغذی وسایل در دسترس مثل پارچ و لیوان آب و برش کاغذها یا تقسیم کیک یا بیسکویت توسط گروهها و…

دقیقاً یادآوری از سال گذشته هست..

در تمرین ۲ فعالیت صفحه ۲۵ ریاضی ششم ابتدایی با هدف بازنمایی های مختلف کسر با تاکید بر واحد در جدول.
در جدول ممکن است سوال شود چرا واحد بدون رنگ هست. بیان کنیم نمایش بدون زنگ واحدها در واقع یک قرارداد است البته در این شرایط واحد فقط تقسیم بندی را نشان میدهد. مثال یک دسته لیوان بدون چای یا شربت و…
علت آبی بودن یک خانه جدول در ردیف دوم سعی شود بچه ها تشخیص بدهند که کسر ۲/۳ کوچکتر از واحد است و عدد مخلوط ندارد. جدول را بچه ها تکمیل کنند به جهت یادآوری و شناخت بیشتر کسر بزرگتر از واحد و تبدیل آن به عدد مخلوط با رسم شکل با توجه به واحد داده شده که قرارداد میباشد.
در انتهای جدول یک سطح آن خالی میباشد که بچه ها باید با توجه به واحد آن را کامل کنند در واقع به اهمیت طرح مسئله در بچه ها تاکید دارد. باز پاسخ هست.

تمرین ۳ فعالیت صفحه ۲۵ ریاضی ششم ابتدایی پیدا کردن حاصل جمع و تفریق کسرها و اعداد مخلوط است که پاسخ ها در این جا آمده از یک روش انجام شده که میتوان از روش های دیگر هم استفاه کرد.
یک بدفهمی اینجا گاها دیده میشود که در جمع و تفریق اعداد صحیح بچه ها اشتباه میکنند به عنوان مثال پاسخ زیر را اشتباه مینویسند که باید با رسم شکل به آنها فهماند که باید به روش مناسب انجام داد و به جواب صحیح رسید.
۷_۳٫۱/۴= ۴٫۱/۴
با دو سه روش میتوان این را محاسبه کرد.

توضیحات تکمیلی صفحه ۲۵ ریاضی ششم ابتدایی

در صفحه ۲۵ ریاضی ششم ابتدایی باز هم استفاده از دست ورزی.
در فعالیت این ص سه روش متفاوت از سه دانش آموز برای یافتن مخرج مشترک و اهمیت و کاربرد کوچکترین مخرج مشترک بیان شده است.
بچه ها در این قسمت می بایست در هر سه راه حل درگیر شوند و در واقع گفتمان ریاضی صورت گیرد.
در روش ناهید برای مخرج مشترک بین دو کسر با مخرج نامساوی ایشان با ضرب کردن هر دو مخرج در هم، به حل مسئله پرداخت.

روش مهدیه از طریق کسرهای مساوی انجام شد که کسرهای مساوی با هر دو کسر را نوشته و هر جا به مخرج مساوی در دو کسر رسید آنها را نوشته و پاسخ مسئله را به دست آورده است.. بچه ها باید پاسخ ناهید و مهدیه را مقایسه کنند و به تفاوت آن برسند. تفاوت این است که مخرج مشترک مهدیه کوچکتر است ساده تر و سریع تر به جواب رسیده است.

در قسمت پ بچه ها روش مهدیه را کار کنند و روش به دست آوردن کسرهای مساوی به این طریق است که طبق الگو صورت و مخرج کسر را در یک عدد طبیعی ضرب میکنند تا به مخرج های مشترک در هر دو کسر برسند.

در قسمت مقایسه روش های بچه ها، آنها باید متوجه شوند که از هر سه راه پاسخ ها یکی است ولی از همه راحتر روشی است که مخرج کمتر باشد یا همان ( ک.م.م) البته ناگفته نماید که این را بچه ها باید کشف کنند نه اینکه ما به عنوان قاعده برای آنها بیان کنیم.
پس در این ص به سه روش مخرج ها را مساوی و یکی کردند:
_روش ضرب مخرج ها درهم
_ روش پیدا کردن کسر های مساوی
_ روش یافتن کوچکترین مخرج مشترک ( ک.م.م)

به این پست امتیاز دهید.
منابع :
نویسندگان :
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.