مطالب پیشنهادی ویکی مهر

کد خبر : 528
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
1,592 views بازدید

روش تدریس تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی

روش تدریس تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی که در ادامه ی روش تدریس جمع و تفریق کسر ها است را امروز مطرح می کنیم.بچه ها در سال گذشته یادگرفته اند که با شکل کسر مساوی بنویسند. روش تدریس تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی توجه داشته باشید روی شکل کار راحتر است. می توان برای شروع کار یک سیب و یا هر میوه دلخواه […]

روش تدریس تساوی کسرها ریاضی کلاس چهارم

روش تدریس تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی که در ادامه ی روش تدریس جمع و تفریق کسر ها است را امروز مطرح می کنیم.بچه ها در سال گذشته یادگرفته اند که با شکل کسر مساوی بنویسند.

روش تدریس تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی

توجه داشته باشید روی شکل کار راحتر است.

می توان برای شروع کار یک سیب و یا هر میوه دلخواه را به کلاس برد و سپس آن را به چهار قسمت تقسیم کرد. سپس یک قسمت را به یکی از بچه ها مثلا رضا می دهیم.

از بچه ها می پرسیم چه کسری از سیب را به رضا داده ام و جواب یک چهارم است.

حالا یکی از قسمتهای سیب را به دو قسمت تقسیم می کنیم و آنها را مثلا به حسین میدهیم و از بچه ها می پرسیم که چه کسری به حسین داده شده که جواب دو هشتم است.

(بچه ها قبلا یاد گرفته اند که قسمتهای یک شکل را بطور مساوی تقسیم کنند تا کسر صحیح بدست آید.)
حالا از بچه ها سوال می پرسیم چه کسی سیب بیشتری دارد؟ جواب بچه ها این است که هر دو مساوی دارند. حالا به بچه ها می گوییم یک چهارم برابر است با دو هشتم.

این برای بحث اول فعالیت مناسب است.

برای بحث دوم فعالیت می توان دو شکلات توت فرنگی و چهار شکلات از طعم های دیگر به کلاس برد. از بچه ها می پرسیم چه کسری از شکلات ها توت فرنگی است؟ جواب دو ششم است.
حالا می گوییم من می خواهم شکلات ها را دو تا دو تا تقسیم کنیم.

آموزش تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم

دو شکلات توت فرنگی را در یک بسته قرار می دهیم و بقیه شکلات ها را دو تا دو تا بسته بندی می کنیم.

حالا سوال می پرسیم چند بسته شکلات داریم جواب سه بسته است. دوباره می مرسیم چند بسته از شکلات ها توت فرنگی است جواب یک است. و حالا می پرسیم چه کسری از بسته های شکلات توت فرنگی است که جواب یک سوم است.

این برای بحث دوم فعالیت مناسب است

نکته ای در این صفحه به بچه ها یاد آور می شویم این است که طوری شکل ها را دسته بندی می کنیم که در هر بسته یا همه شکلها رنگی باشد و یا همه سفید باشند.

ابتدا کسری که شکل نشان می دهد را می نویسیم. یعنی کسر چهار دوازدهم. بعد دسته های چهارتایی درست می کنیم که سه بسته می شود و یکی از بسته ها رنگی است.یهنی یک سوم. برای شکل سوم بسته های دوتایی درست می کنیم که ۶ بسته می شود و دو بسته رنگی است یعنی دو ششم

در فعالیت صفحه ی ۳۶ بچه ها یاد می گیرند تا مستقل از شکل کسر مساوی بنویسند

در این جا من یک داستان دارم که تا انتهای این فصل به درد می خورد

می گویم می خواهیم به مهمانی برویم اما این کسر لباسش مناسب نیست برای همین لباسش را عوض می کنیم. مثلا صورت و مخرج آن را دو برابر می کنیم. و لباسش عوض می شود در واقع این همان کسری قبلی هست فقط لباسش عوض شده. اینطوری بچه ها می فهمند که کسر جدیدی به وجود نیامده و مفهوم تساوی بودن را بهتر درک می کنند.

آموزش و روش تدریس تساوی کسرها ریاضی کلاس چهارم

اینجا این نکته را خیلی تاکید کنید که فقط می توانیم ضرب و یا تقسیم کنیم . و هر کاری که با صورت کردیم با مخرج هم می کنیم. یعنی نمی شود صورت را دو برابر کرد و مخرج را سه برابر

همینطور برای تقسیم اگر صورت را بر عددی تقسیم کنیم مخرج را هم بر همان عدد تقسیم می کنیم که به این کار ساده کردن می گوییم

گاهی این مثال را برای دانش آموزانم میزنم. کارتن گربه سگ را به یادشان می آورم که به هم چسبیده بودند و هر کجا که گربه می رفت سگ هم می رفت. اینجا هم هر کاری با صورت کردیم با مخرج هم می کنیم

در کار در کلاس پایین صفحه جمع و تفریقی را به بچه ها یاد داده که مخرجها مساوی نباشند در اینجا هم همان داستان بالا را ادامه می دهم.

دو کسر داریم که می خواهند به مهمانی بروند اما آن کسری که مخرجش کوچکتر است لباسش مناسب نیست.

برای همین او را به گوشه ای می آوریم و مجبورش می کنیم تا لباسش را عوض کند. حالا چه لباسی بپوشد؟

همان لباسی که کسر با مخرج بزرگتر پوشیده. خب حالا چطوری مخرج کسر کوچکتر مثل مخرج کسر بزگتر شود یعنی در چه عددی ضرب شود؟ هر عددی که بود صورتش را هم در همان عدد ضرب می کنیم.

شما همراهان عزیز میتوانید با استفاده از لینک های زیر به محتوای بیشتری در رابطه با فصل کسرها دست پیدا کنید.

روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم ابتدایی

روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان

روش تدریس ضرب عدد در کسر ریاضی چهارم ابتدایی

روش تدریس تساوی کسرها کتاب ریاضی چهارم دبستان

اکنون کسر ما لباسش را عوض کرده و آماده است. خب حالا می خواهیم به مهمانی برویم. به ترتیب با لباس مناسب وارد مهمانی می شوند. یعنی کسری که مخرجش بزرگتر بود لباسش خوب بود اما کسری که مخرحش کوچکتر بود با لباس جدید وارد مهمانی می شود.

برای ساده کردن کسرها چون هنوز بچه ها مفهوم بخش پذیری آشنا نیستند به آنها بگویید که می بینیم صورت و مخرج در کدام جدول صرب قرار دارند و آن دو را بر همان عدد تقسیم می کنیم

یعنی مثلا در کسر چهار دوازدهم هر دو در جدول چهار و یا دو هستند پس می توان هر دو را بر دو و یا ۴ تقسیم کرد

در این قسمت روش تدریس تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی به پایان می رسد، در ادامه با روش تدریس ضرب عدد در کسر ریاضی چهارم ابتدایی همراه ما باشید.

به این پست امتیاز دهید.
منابع :
نویسندگان :
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.