مطالب پیشنهادی ویکی مهر

کد خبر : 527
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
2,035 views بازدید

روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان

روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان که دومین بخش از فصل کسر است را آموزش خواهیم داد. سعی کنید از ابزار و وسایل ساده برای آموزش این بخش استفاده کنید تا دانش آموزان به راحتی ارتباط برقرار نمایند. برای بحث جمع و تفریق می توانیم برای ایجاد انگیزه و آمادگی یک سیب یا هر میوه دلخواه و یا حتی یک کیک بزرگ […]

روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم

روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان که دومین بخش از فصل کسر است را آموزش خواهیم داد. سعی کنید از ابزار و وسایل ساده برای آموزش این بخش استفاده کنید تا دانش آموزان به راحتی ارتباط برقرار نمایند.

برای بحث جمع و تفریق می توانیم برای ایجاد انگیزه و آمادگی یک سیب یا هر میوه دلخواه و یا حتی یک کیک بزرگ به همکاری والدین تهیه کنید و مثلا ان را به هشت قسمت تقسیم کنید و یک قسمت را به یکی از دانش آموزان بدهیم و دو قسمت را به دیگری و به بچه ها بگوییم چه کسری از سیب را به دوستانتان داده ام؟

روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان

همین طور برای تفریق می توانید ابتدا مثلا چهار تکه را به یکی از بچه ها بدهیم و یک تکه را از او پس بگیریم

در صفحه ی ۳۰ با شکل جمع و تفریق به بچه ها آموزش داده شده است نکته مهم در اینجا این است که بچه ها متوجه بشوند که مخرج کسر تغییر نمیکند و فقط صورت ها هستند که جمع و یا تفریق می شوند

این مطلب را روی شکل کامل به بچه ها یاد دهید تا خوب ببینند و یاد بگیرند

برای محور اگر محور را داده باشد و جمع را بخواهد به بچه ها می گوییم که فلش اول چه کسری را نشان می دهد یعنی صورت کسر مقدار فلش اول و مخرج تعداد کل قسمتهای واحدمان است. و با مقدار کسری که فلش دوم نشان می دهد جمع می کنیم

و برای تفریق ابتدا کسری را که فلش اول نشان داده می نویسیم و به مقداری که فلش دوم برگشته است از آن کم می کنیم حال میبینیم که فلشی که برکشته روی چه کسری قرار دارد و جواب نا همان است

می توان از نوار کاعذی قسمت بندی شده و یا حتی خط کش استفاده کرد. ( روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان )

هدف در صفحه ی ۳۲ این است که زمانی تمام شکل رنگ شود یک واحد کامل داریم. و این یعنی وقتی صورت و مخرج کسرمان با هم مساوی باشد جواب یک می شود.

توجه داشته باشید بعد از پایان روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان میتوانید با استفاده از لینک های زیر به محتوای بیشتری در رابطه با این فصل دست پیدا کنید.

روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم ابتدایی

روش تدریس تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی

روش تدریس ضرب عدد در کسر ریاضی چهارم ابتدایی

در قسمت دوم فعالیت بچه ها یاد میگیرند که زمانی صورت کسر صفر باشد حاصل کسرمان صفر می شود.

تمرین های صفحه ی بعد یک نکته دارد. و آن اینکه زمانی در مسئله ای کل را می خواهیم یعنی صورت و مخرج کسر با هم مساوی است.

مثلا در تمرین اول برای بدست آوردن باقی مانده رومیزی باید کل را هفت هفتم گرفت و مقداری را که توردوزی شده از آن کم کنیم.

آموزش کامل روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم

در واقع به بچه ها می گوییم کل رومیزی را به هفت قسمت تقسیم کرده ایم و دو قسمت آن را پروین و سه قسمت آن را زهرا توردوزی کرده. یعنی روی هم ۵ قسمت توردوزی شده. حالا برای به دست آوردن باقی مانده رومیزی کل را که هفت قسمت بود منهای ۵ که مقدار توردوزی شده است می کنیم.

در این قسمت روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان به پایان رسید، شما می توانید هر گونه نظر و پیشنهادی در رابطه با این بخش دارید را از طری بخش کامنت های پایین آن را برای ما ارسال نمایید تا اگر سوالی بود که بی پاسخ مانده بود آن را با یکدیگر حل نماییم.

به این پست امتیاز دهید.
منابع :
نویسندگان :
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.