مطالب پیشنهادی ویکی مهر

کد خبر : 608
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۶
1,111 views بازدید

روش تدریس درس آرش کمانگیر فارسی چهارم دبستان

روش تدریس درس آرش کمانگیر فارسی چهارم دبستان را به صورت مرحله به مرحله و همچنین همراه با توضیحاتی در مورد دانش زبانی و آموزش لحن درس آرش کمانگیر و همچنین املای مربوط به این درس را برای شما آورده ایم. امروز میخواهیم آموزش تدریس کامل درس آرش کمانگیر را با هم مورد بررسی قرار دهیم و آنچه را که ناگفتنی ست امروز بگوییم و […]

روش تدریس درس آرش کمانگیر

روش تدریس درس آرش کمانگیر فارسی چهارم دبستان را به صورت مرحله به مرحله و همچنین همراه با توضیحاتی در مورد دانش زبانی و آموزش لحن درس آرش کمانگیر و همچنین املای مربوط به این درس را برای شما آورده ایم.

امروز میخواهیم آموزش تدریس کامل درس آرش کمانگیر را با هم مورد بررسی قرار دهیم و آنچه را که ناگفتنی ست امروز بگوییم و سعی کنیم مواردی را بیان کنیم که بتوان به تکیه بر آن ها روش تدریسی عالی داشته باشیم و دانش آموزان را به درستی برای یافتن درک و مفهوم اصلی درس راهنمایی کنیم.

قبل از شروع تدریس بهتر است معنی کلمات درس آرش کمانگیر را با هم ببینیم.

روش تدریس درس آرش کمانگیر فارسی چهارم دبستان

روش اجرا:

مرحله اول :
قبل از روش تدریس درس آرش کمانگیر ابتدا مفاهیم کلی و اطلاعات جامعی درباره ی فردوسی شاعر بلند آواز ی ایران زمین به صورت خلاصه به فراگیران ارائه دهید.

پیش سازمان دهنده ها اطلاعاتی فراتر از متن درس می باشند که ارائه ی آن به فراگیران، درک مفهوم را تسهیل می کند. لذا در این خصوص معرفی فردوسی شاعر بزرگ ایران و بزرگترین حماسه سرای ایرانی، معرفی شاهنامه و چند داستان معروف آن به فراگیران ” برای آشنایی با فضای حماسه و وطن دوستی” ، نشان دادن تصاویر یا فیلم در ایجاد انگیزه در دانش آموزان گام موثری خواهد بود.

مرحله دوم روش تدریس درس آرش کمانگیر:
در این مرحله به بیان مطالب جزئی که در واقع مفهوم اصلی درس هستند(داستان آرش کمانگیر) بپردازید.

بااین الگو شما از پیش سازمان دهنده ها بهره برده اید. در بیان مفاهیم درس می توانید از روش سخنرانی، پرسش و پاسخ، بحث و گفتگو و یا نمایش فیلم و قصه گویی حماسی و نقالی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که پیش سازمان دهنده ها یک عبارت خلاصه از درس آرش کمانگیر نیست بلکه مطلبی جدا و کلی تر از داستان درس است.

مرحله سوم روش تدریس درس آرش کمانگیر:
با ارائه مثال به تحکیم و تثبیت مطالب بپردازید. مثلا داستان دیگری از شاهنامه بگویید.

دانش زبانی روش تدریس درس آرش کمانگیر:

در ادامه ی بحث دانش زبانی درس چهارم، در این درس نیز مجدداً درباره ی جمله آموزش داده می شود. در درس چهار ملاک معرفی، بیشتر معنایی و کاربردی بود امادر این درس به لحاظ ساختاری و صوری نیز به فراگیران این آگاهی داده می شود که جمله از کنار هم قرار گرفتن کلمات تشکیل می شود.

 

* در اینجا تکلیفی به عنوان شمارش جمله ها به فراگیران اصلاً توصیه نمی شود.

آموزش لحن روش تدریس درس آرش کمانگیر :

 

در درس گذشته درباره ی انواع لحن بطور مفصل صحبت شده است.
لحن متن درس ششم از نوع روایی_حماسی می باشد. این متن دارای آهنگی نرم و گاهی کوبنده و حماسی است، به گونه ای که شنونده یا از آن پند و یا تحت تاثیر آن قرار می گیرد.

این متن در بردارنده ی مفهوم میهن دوستی است که مثل یک قصه سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد.

بنابراین باید از شخصیت های متن، فضا و سایر عناصر، کمک گرفت تا لحن، شکل درستی به خود بگیرد. بهتر است علائم نگارشی را رعایت کرد تا تاثیر کلام بیشتر شود؛ سکون هاو سکوت ها نیز این تاثیر را دوچندان می کند.

املای پای تخته ای دونفره روش تدریس درس آرش کمانگیر:

ابتدا تابلو را به دوبخش تقسیم کنید و از دوفراگیر بخواهید پای تخته آمده و هرکدام روبه روی یک بخش ایستاده و نام خود را در بالای آن بنویسند.
شما از یکی از فراگیران بخواهید از هر قسمت درس که دوست دارد، به دوست خود املا بگوید، البته املا نباید از یک بند بیشتر باشد یا حتی اگر فرصت کمی در اختیار دارید به یک جمله بسنده کنید.

فراگیر دیگری که پای تابلو است شروع به نوشتن می کند. وقتی بخش اول املا گفتن به پایان رسید فراگیری که در حال نوشتن املا بود، حالا گوینده ی املا شده و دوستش شروع به نوشتن می کند.

پس از به پایان یافتن این بخش شما از دو فراگیر دیگر بخواهد که پای تخته آمده و املای دوستان خود را تصحیح کنند.

به این پست امتیاز دهید.
منابع :
نویسندگان :
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.