مطالب پیشنهادی ویکی مهر

کد خبر : 631
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
646 views بازدید

روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

امروز با روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی که یکی از دروس الزامی کتاب تفکر و پژوهش می باشد در خدمت شما هستیم و معلمان عزیز باید توجه داشته باشند این درس را در دو جلسه تدریس نمایند. روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی دردو درس اول این فصل ، دانش آموزان با روش گردآوری اطلاعات و […]

روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

امروز با روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی که یکی از دروس الزامی کتاب تفکر و پژوهش می باشد در خدمت شما هستیم و معلمان عزیز باید توجه داشته باشند این درس را در دو جلسه تدریس نمایند.

روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

دردو درس اول این فصل ، دانش آموزان با روش گردآوری اطلاعات و ویژگی های یک سوال مناسب پژوهشی آشنا شدند . آنها فهمیدند که اولین گام در پژوهش طرح مسئله مناسب است و دریافتند که می توانند ازراههای مختلف به جمع آوری اطلاعات اقدام نمایند .
در این درس قرار است دانش آموزان یادبگیرند که چگونه از روش نظرسنجی به صورت عملی می توانند برای پژوهش خود جمع آوری اطلاعات کنند .
اهداف  روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی:
پرورش توانایی برنامه ریزی و اجرای یک پروژه پژوهشی با روش نظر سنجی
ارتقای فضایل فکری و توسعه آداب گفت و گو های جمعی

انتظارات عملکردی روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی :
طرح پرسش های مناسب و تشخیص مساله
شناسایی و تشخیص منابع و شیوه های مناسب گرد آوری اطلاعات )نظرسنجی(
برنامه ریزی برای دستیابی به پاسخ سوالات خود
استنباط و نتیجه گیری از یافته ها
به کار گیری مهارت اجتماعی و آداب گفت و گو و همفکری با دیگران در حل مساله و مشکلات

درس مردم پسندها تفکر و پژوهش پایه ششم دبستان

قبل از اینکه به نحوه تدریس بپردازیم باید یادآوری کنم که برای این درس حتما می بایست بچه ها را فراخور کلاس خود و تعداد دانش آموزانی که دارید گروه بندی کنید ضمنا پژوهش می بایست از پایه های مختلف صورت گیرد اگر در مدرسه شما تنها دانش آموزان دوره دوم حضور دارند یا اینکه چند پایه هستند همکاران محترم می بایست بر اساس وضع موجود از بچه ها بخواهند پژوهش خود را انجام دهند .
واین نتایج دستاوردهای خوبی در رشد اینده ی بچه ها داره بله واسه همین گفتم ..متاسفانه کتاب این مورد رو مدنظر قرار نداده خودمون براساس امکاناتی که داریم می بایست طرح بریزیم
لازم نیست حتما از پایه اول تا ششم نظرسنجی انجام بشه فراخور امکانات باید انجام شه اگه اجازه بدید بریم سراغ ایجاد انگیزه و شروع کارمون در کلاس بفرمایید.

آیا همکاران پیشنهادی دارن ایجاد انگیزه برای این درس بسیار متنوع و تقریبا راحته به نظر بنده ایجاد انگیزه یکی از عوامل مهم شروع درس مردم پسندها تفکر و پژوهش هستش کاری که سبب جلب توجه بچه ها به درس میشه واقعا مهم هستش و توصیه میکنم همکاران جدی بگیرند بله اما در انتخاب لباس شاید به اون صورت نظرسنجی نباشه بیشتر مشورته بله وبعد میشه مسایل انتزاعی تر رو مطرح کرد.
ممنون از خانم گودرزی از مشارکت فعالشون منتظر شنیدن پیشنهادات دیگر همکاران نیز هستیم بله ..مخصوصا شما که در اصفهان تشریف دارید دستتون باز تره مثال های زیادی دور بر شما هست نطر سنجی تو بحث انتخابات در کشور خیلی برای بچه ها ملموسه .

پیشنهادی برای درس مردم پسندها

اگه اجازه بدید من برای ایجاد انگیزه پیشنهادم رو مطرح کنم
سلام شورای دانش آموزس
ممنونم بله درسته
سلام استاد
نظر سنجی درمورد نماینده کلاس،اسم
چند نفر رو روی تابلو می نویسیم وبعد ازبچه ها نطر میخوایم که کدام رو دوست دارن.
در آغاز درس و شروع تدریس میتوانید سوالات مختلفی براساس جنسیت دانش اموزان و محل زندگی آنها برای ایجاد انگیزه ، مطرح کنید .
مثلا اگر دانش آموزانتان پسر هستند می توانید بپرسید بچه ها به نظر شما کدام بازیکن بهترین بازیکن دنیاست ؟
رونالدو یا مسی ؟!
بدون شک اختلاف نظر وجود خواهد داشت از همهمه بچه ها هراسی به دل راه ندهید بعد از مدت کوتاهی از آنهایی که طرفدار رونالدو هستن بخواهید دستانشان را بلند کنند سپس از طرفداران مسی بخواهید و همچنین انهایی که نظرشان روی هیچ یک از آنها نیست نیز بخواهید اعلام رای کنند باید سعی کنید بیش از آنکه بچه ها درگیر بحث بهترین بازیکن شود به رای گیری یا نظر سنجی توجه کنند .

با سوالاتی هدفدار آنها را به این سمت سوق دهید مثلا اینکه بچه ها به این کار من که از شما رای گیری کردم به نظرتان چه می گویند ؟؟!
اگر من بخواهم اطلاعات دقیق تری از محبوبیت این دو ورزشکار در مدرسه بدست بیاورم چه باید بکنم ؟!

اطلاعات کامل درس مردم پسندها تفکر و پژوهش

این تنها نمونه ای از ایجاد انگیزه برای شروع تدریس بود می توانید جای سوال بالا مثلا نظر سنجی برنامه نود را یادآوری کنید بگویید بچه ها در قسمت قبلی برنامه نود مردم کدام گل را بهترین گل ماه انتخاب کردند؟!

بدون شک همکاران محترم سوالات و ایده های بهتری خواهند داشت . لازم به یاداوری ست که اگر همکاران درکنترل کلاس دچار چالش هستند و درس مردم پسندها تفکر و پژوهش را نمی توانند به درستی پیاده کنند سعی کنن از سوالات ورزشی و بخصوص فوتبالی دوری کنند چرا که ممکن است مثلا اگر بحث قرمز و آبی و یا زرد و سبز ذوبی پیش بیاید نتوانید به راحتی در مسیر اصلی تدریس برگردید .

انتخاب نماینده کلاس با استفاده از رای گیری در روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی
بازم تاکید میکنم بچه ها مخصوصا پسرها فوق العاده به ورزش علاقه دارند اگر در کنترل کلاس دچار چالش نیستید از مثالهای ورزشی برای جذابیت کلاس استفاده کنید .

پس از ایجاد انگیزه و معرفی نظر سنجی به عنوان یکی از راههای مناسب جمع آوری اطلاعات و درس مردم پسندها تفکر و پژوهش سوال کتاب را ابتدا برای کلاس مطرح کنید پس از نظرخواهی از همه کلاس آن را به کل مدرسه تعمیم دهید و با طرح این پرسش که به نظرتان بچه های مدرسه کدام درس را بیشتر دوست دارند ؟؟؟ و چه راهی برای جواب این سوال پیشنهاد می کنید ؟!

آموزش درس مردم پسندها تفکر و پژوهش

بدون شک عده زیادی از بچه ها خواهند گفت باید از بچه های مدرسه نظر خواهی شود ! وبعد روشهای جمع آوری اطلاعات شما بدون اینکه مستقیما به نظر سنجی اشاره کرده باشید بچه ها از ایجاد انگیزه ای که انجام دادید به هدف درس کمابیش پی می برند
در گام دوم با طرح این سوال از بچه ها که اگر قرار باشد هر گروه این اطلاعات را جمع آوری کند باید چه
اقداماتی را انجام دهید ؟!! اجازه بدهید با همفکری هم در گروه برای کار پژوهشی برنامه ریزی مناسبی انجام دهند
می بایست کمک کنیم تا آنها به این نتیجه برسند که هر گروه یک پایه را زیر نظر بگیرد

قبل از شروع وظایف هر فرد مشخص شود زمان انجام این کار را بررسی کنند و در رابطه با درس مردم پسندها تفکر و پژوهش صحبت کنید.
به توافق برسند که ازچه تعداد دانش آموز نظرخواهی کنند چه سوالی رو بپرسند) اگر مثلا دانش آموزان اول و دوم پرسش می شوند شفاهی و تصویری باشد بهتر است یا کتبی ؟(
نتایج کار خود را چگونه به کلاس ارائه خواهند داد؟ دستنویس . چاپ شده یا پاور پوینت بدین ترتیب گروه برای انجام پژوهش بر اساس برنامه ریزی مناسبی که انجام داده اند آماده می شوند .

این پایان اولین جلسه درس مردم پسندها خواهد بود به آنها مثلا یک یا دوهفته فرصت می دهید که کار پژوهش خود را انجام دهند . ضمنا نحوه پرکردن جدول و چوب خط را یادآوری میکنیم .

جلسات آموزش درس مردم پسندها تفکر و پژوهش

در جلسه بعدی هر گروه بر اساس نتایج کار پژوهشی خود جدول مربوط به گروه خود را تکمیل میکنند . سپس نماینده هر گروه توضیح مختصری از روند کار و نتایج حاصله را برای دیگر دانش آموزان بیان میکند و پس از جمع بندی مطالب توسط آموزگار ، جدول مربوط به نتایج کل کلاس توسط بچه ها پر می شود .
ضمنا دوباره یادآوری میکنم هر آموزگاری براساس شرایط محیط خود و دانش آموزانش می تواند سوال کتاب را تغییر دهد . و همچنین یادمان باشد به بچه ها بگوییم نظرسنجی در همه موارد قابل استناد و حتی درست نیست . ممکن است عده زیادی از یک جمع چیزی را درست بدانند درس مردم پسندها تفکر و پژوهش چون دانایی و آگاهی ، محیط اجتماعی و .. در تصمیم هر فرد دخیل است پس همیشه درصدی اشتباه نیز وجود دارد . صرف اینکه مثلا بیش از نیمی از دانش آموزان کلاس بدترین یا بهترین درس را ریاضی اعلام کنند دلیل قطعی بر خوب یا بد بودن آن موضوع نیست .

برای همین باید به بچه ها یادآوری کنیم در درس مردم پسندها تفکر و پژوهش مسائل مهم زندگی تنها اکتفا کردن به نظرات جمع کافی نیست در بسیاری از مواقع می بایست از عقل و شرع کمک گرفت و جایی که عقل باز می ماند چیزی گرانبها تر از رجوع به دین و مذهب و بزرگان پاک این راه نیست ..
باشد که همه ما راه را از چاه بشناسیم و بشناسانیم . آمین گاهی اوقات درحل تمرینات بچه ها با این چالش مواجه میشن که یه نفر پاسخ یه سوال رو میده و عده ای به تبعیت همونو میگن اما عده ای هم روی حرف خودشون پافشاری میکنن حتی اگه تعدادشون کم باشه بعد میگن همیشه حق با اکثریت نیست.

موارد قابل توجه درس مردم پسندها

سپاس فراوان از مدیریت محترم گروه عذرخواهی بابت دیر ارسال شدن پیام به خاطر سرعت پایین نت . بنده کلیات این درس را مطرح کردم بدون شک همکاران فرهیخته در کلاس با تدریس کامل تر و جامع تر باعث رشد روز افزون عقلانی و عاطفی دانش آموزان خواهند شد . با تشکر

بله کاملا درسته باید روی این قضیه هم مانور داد که همیشه تنها بودن در مورد یک مساله دلیل بر حقانیت جمع نیست این درس علاوه براینکه نتایج مفیدی در اموزش های پژوهشی به بچه ها میدم مستقیم و غیر مستقیم روی تعاملات و ارتباطات اجتماعی بچه ها و صبر و متانت شون هم کار میکنه.

مخصوصا تو قسمت گزارش پایانی که به خوبی اشاره فرمودین نتایج روبه هرسبکی که میتونن ارایه بدن. بله کاملا درسته یکی از اهداف این درس که اشاره نیز کردم تقویت تعاملات اجتماعی ست که فرد در هنگام پرسش چگونه باید با دیگران برخورد کند.

در اینجا روش تدریس درس مردم پسندها تفکر و پژوهش ششم ابتدایی به پایان میرسد، اگر نظر یا پیشنهادی دارید آن را برای ما ارسال کنید.

به این پست امتیاز دهید.
منابع :
نویسندگان :
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.