مطالب پیشنهادی ویکی مهر

کد خبر : 662
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۹
867 views بازدید

روش تدریس صفحه ۲۸ ریاضی ششم ابتدایی

روش تدریس صفحه ۲۸ ریاضی ششم ابتدایی که در مورد ضرب کسرها با یکدیگر است را امشب با همراهی هم آغاز می نماییم. ابتدا نگاه کلی به درس دوم فصل ۲ ضرب کسر. اهداف کلی درس : یادآوری ضرب کسرها و اعداد مخلوط به دست آوردن معکوس هر عدد به غیر از صفر یک روش جدید برای یافتن جز مجهول در تساوی کسرها بدون ساده […]

روش تدریس صفحه 28 ریاضی ششم ابتدایی

روش تدریس صفحه ۲۸ ریاضی ششم ابتدایی که در مورد ضرب کسرها با یکدیگر است را امشب با همراهی هم آغاز می نماییم.

ابتدا نگاه کلی به درس دوم فصل ۲ ضرب کسر.
اهداف کلی درس :
یادآوری ضرب کسرها و اعداد مخلوط
به دست آوردن معکوس هر عدد به غیر از صفر
یک روش جدید برای یافتن جز مجهول در تساوی کسرها بدون ساده آن ها

دانش آموزان در سال گذشته در فصل ۲ کتاب ریاضی پنجم ضرب کسرها و اعداد مخلوط را به خوبی فرا گرفتند. و دژ واقع در پایه ی ششم به نوعی یادآوری هست.

روش تدریس صفحه ۲۸ ریاضی ششم ابتدایی

در فعالیت ص ۲۸ هدف بررسی سه حالت ضرب کسر هست.
کسر در عدد
عدد در کسر
کسر در کسر
فعالیت را با یک مسئله شروع کرده است. در واقع کاربرد کسر در زندگی روزمره را آموزش میدهد. دانش آموز باید مسئله را درک کند و در هر مرحله پاسخ را تشخیص دهد که آیا عدد صحیح در کسر ضرب شود یا برعکس؟ درست است که جابجایی در ضرب ایرادی ندارد و در پاسخ تاثیری ندارد اما از لحاظ مفهومی باید درک کند که در هر مرحله در این جدول عدد را در کسر یا کسر را در عدد ضرب نماید.

در ستون آخر جدول یک کار چالشی را آورده که در سال گذشته کمتر به آن پرداخته شد آن هم طرح مسئله توسط دانش آموز است در واقع طرح چنین مسایلی آن ها را به چالش می کشاند.
آنچه اینجا مهم است این است که دانش آموز باید مسئله ای طرح کند و پاسخ آن را بنویسد و در پایان کار خود را با دیگر دوستان مقایسه نماید و با نظارت معلم رفع اشکال شود. در چنین مواقعی بچه ها در نوشتن مسئله ضعف دارند باید همکاران گرامی این چنین موارد را سرسری رها نکنند و حتماً طرح مسئله توسط بچه ها را به درستی دنبال کرده و نظارت کامل داشته باشند تا بچه ها بتوانند از ذهن خلاق خود بهترین و صحیح ترین مسئله را طرح نمایند.

کار در کلاس روش تدریس صفحه ۲۸ ریاضی ششم ابتدایی با هدف تکرار و تمرین ضرب کسرها و اعداد مخلوط هست. هم به صورت گروهی و هم به صورت فردی در کلاس انجام شود. در این کار در کلاس به نکاتی باید توجه کرد:

یکی اینکه در ضرب اعداد مخلوط یک بدفهمی گاها در بین بچه ها مشاهده میشود که ابتدا اعداد صحیح را درهم ضرب میکنند و بعد کسرها را. این اشکال رایج است و تاکید و کنترل شود که در ضرب اعداد مخلوط حتماً باید به کسر تبدیل شوند بعد انجام محاسبه صورت گیرد.

مورد بعد در این کار در کلاس این است که دانش آموزان برای سهولت در یافتن پاسخ ابتدا در صورت امکان کسرها را ساده کنند بعد عملیات ضرب را انجام دهند.

فعالیت ۲ روش تدریس صفحه ۲۸ ریاضی ششم ابتدایی یک جدول هست که در واقع پیش زمینه و ایجاد انگیزه هست برای آموزش معکوس. اینجا همکاران از گفتن قاعده خودداری کنید و قاعده گویی از طریق معلم یک سری معایبی داره که دانش آموز عادت میکند و همیشه منتظر است که معلم لقمه ی آماده در دهان او گذارد. بگذاریم بچه ها از فکر و اندیشه ی خود و با انجام آزمایش و خطا خود به قاعده و رابطه برسند.
دانش آموزان برای انجام این جدول از راهبرد آزمایش و خطا استفاده کنند و کارها را در هم ضرب کنند تا ببینند حاصل چه کسرهایی در هم به یک واحد کامل ختم میشود با یکی دو تا تمرین و تکرار قاعدتاً آنها پی به رابطه و قاعده حل این جدول خواهند رسید. بعد که از طریق ضرب کسر ستون اول در کسر ستون دوم به نتیجه رسیدند به دلخواه خود هر دو کسر را در دو ستون هم رنگ کنند.

برای مشاهده ی دیگر روش تدریس ها به لینک ریاضی ششم ابتدایی مراجعه کنید.

به این پست امتیاز دهید.
منابع :
نویسندگان :
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.