مطالب پیشنهادی ویکی مهر

کد خبر : 526
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
3,821 views بازدید

روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم ابتدایی

روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم ابتدایی را امروز می خواهیم آموزش دهیم و لازم به ذکر است این فصل به چند بخش مثل شناخت کسرها، جمع و تفریق کسر ها و همچنین تساوی کسرها و ضرب کسرها تقسیم شده است که آن ها را نیز با یکدیگر مورد بررسی قرار خواهیم داد. روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم ابتدایی بچه ها در سالهای گذشته […]

روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم ابتدایی

روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم ابتدایی را امروز می خواهیم آموزش دهیم و لازم به ذکر است این فصل به چند بخش مثل شناخت کسرها، جمع و تفریق کسر ها و همچنین تساوی کسرها و ضرب کسرها تقسیم شده است که آن ها را نیز با یکدیگر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم ابتدایی

بچه ها در سالهای گذشته با اعداد طبیعی آشنا شده اند و برای شمردن از انها استفاده کرده اند.

در سال سوم بچه ها با مفهوم کسر آشنا میشوند. در این پایه با کسرهایی که صورت آنها از مخرجشان کوچکتر است آشنا شده اند.

این کسرها در واقع اعداد کوچکتر از واحد هستند.

میتوان این مفهوم را اینگونه به دانش آموزان منتقل کرد که شما دو سیب دارید و می خواهید با دوستتان شریک شوید در این صورت یک سیب را به دوستتان می دهید و یکی را خودتان میخورید.

اما اگر یک سیب داشته باشید چه می کنید؟ در این موقع دانش آموزان پاسخ می دهند که سیب را نصف می کنیم. حال شما می گویید نصف یعنی یک دوم و این یک عدد جدید است که کسر نام دارد.
می توانید یک سیب با خود به کلاس بیاورید و با همین مثال سیب ثلث یعنی یک سوم و ربع و خمس را یاد بدهید و یا دو سوم و ….
تا اینجا یاد آوری صورت گرفته است. اکنون وارد اعداد جدیدی به نام اعداد مخلوط میشویم.

در کتاب برای تدریس این مبحث از مباحث کلاس سوم کمک گرفته است و با مطرح کردن چگونگی نوشتن مقدار یک دوم سانتی متر بعد از سه سانتی متر روی خط کش وارد مبحث اعداد مخلوط شده است

این عدد را می توان به صورت عدد مخلوط سه و یک دوم نوشت

در واقع عدد مخلوط همان گونه که از نامش پیداست مخلوطی از عدد صحیح و کسری است

در صفحه ی ۲۴ عدد مخلوط معرفی شده و چند مثال بیان شده است.برای این مطلب باید مفهوم واحد به بچه ها بخوبی انتقال داده شود. در خط کش هر واحد یک سانتی متر است و ما سه واحد کامل جلو می آییم و واحد بعد را به دو قسمت مساوی تقسیم میکنیم و یکی را انتخاب می کنیم

برای ساعت هم می گوییم واحد ما یک ساعت است و ما دو واحد کامل یعنی دو ساعت جلو می رویم و بعد یک ساعت را به چهار قسمت مساوی تقسیم می کنیم و یک چهارم را روی ساعت جلو می رویم.

آموزش روش تدریس فصل کسر ریاضی چهارم دبستان

در صفحه ی ۲۵ راهبرد حل مسئله بیان شده است در واقع در ابتدای هر فصل یکی از راهبردهای حل مسئله بیان شده. در این فصل راهبرد مسئله ی ساده تر بیان شده است.

این راهبرد خصوصا در کسرها بسیار مفید است. در مسائل کسری بچه ها دچار مشکل هستند و با تبدیل آنها به مسئله ی ساده تر می توانند به راحتی راه حل را پیدا کنند

در این قسمت برای مقایسه ی دو کسر که صورت مساوی دارند از این راهبرد استفاده شده است و به این نتیجه رسیده است که زمانی که صورت کسرها با هم مساوی باشند کسری بزرگتر است که مخرج کوچکتری داشته باشد.

در انتهای این بخش از دانش آموزان خواسته شده است دو کسر به دلخواه با صورت های یکسان بنویسند و سپس آن دو را با یکدیگر مقایسه نمایند که دانش آموزان بعد از انجام آن میرسند به بخش بعدی فصل کسر ریاضی چهارم که شناخت کسرها است.

برای دریافت پاورپوینت شناخت کسرها ریاضی چهارم ابتدایی کلیک کنید.

روش تدریس های بخش های بعدی فصل کسر ریاضی چهارم نیز در ادامه به صورت لینک قرار گرفته است که می توانید با مشاهده ی آن ها به روش تدریس های کامل تری از فصل دوم کتاب ریاضی دست یابید.

روش تدریس جمع و تفریق کسرها ریاضی چهارم دبستان

روش تدریس تساوی کسرها ریاضی پایه چهارم ابتدایی

روش تدریس ضرب عدد در کسر ریاضی چهارم ابتدایی

 

به این پست امتیاز دهید.
منابع :
نویسندگان :
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.